1. PR Update - Clan fortress, Torn Love ticket drops and more! Info here

  2. NEW: Unlimited rates for all servers!

  3. NEW: mgftw Mobile Apps! Read about it here

Dismiss Notice

Don't forget to connect your Steam account to your forum profile. Click here to do this now or click your name in the right-top corner and choose 'External Accounts'.

Calculations of Utility Buffs (BaBS)

Dec 22, 2017
Calculations of Utility Buffs (BaBS)
  • Calculations of Utility Buffs (BaBS V1.9)

    Back to Main Guide Page

    Back to Calculations of All Survivor Buffs Page

    Go to Calculations of | OB | DB | AB | EB | UB | EAEB | MB

    This page contains the following buffs that have calculations:
    • Adrenaline Run Buff
    • Speedy Water Buff
    • High Reputation Buff
    • Heavy Gunner Buff
    • Artisan Buff
    • Bullet Scavenger Buff
    • Healing Shocks Buff
    • Protector Buff

    Adrenaline Run Buff
    Gives you infinite adrenaline effect while your team fights tanks. This is applied to your movement speed.
    [Mov] 220->311 Inc(+20%) FastInc(+18%) FastDec(0%) Dec(-0%) Slow Inc(0%) SlowDec(0%)
    How to do the maths
    = 220 x 1.2 x 1.18 = 311.52

    Speedy Water Buff
    Gives you the adrenaline effect while in water. This is applied to your movement speed.
    [Mov] 220->311 Inc(+20%) FastInc(+18%) FastDec(0%) Dec(-0%) Slow Inc(0%) SlowDec(0%)
    How to do the maths
    = 220 x 1.2 x 1.18 = 311.52

    High Reputation Buff
    <top>
    Increases reputation gain rate and reduces reputation loss rate by 30%. Additionally the first major reputation gain and first major reputation loss per round will be doubled and nullified respectively. This is applied to your reputation.
    When you free a teammate (not the first major reputation that you gained)
    [REP] 4->5 Inc(+30%) Dec(-0%)
    How to do the maths
    = 4 x 1.3 = 5.2
    When you free a teammate (first major reputation that you gained)
    [REP] 4->8 Inc(+100%) Dec(-0%)
    How to do the maths
    = 4 x 2 = 8
    When your teammate takes -4 rep worth of fire damage (not the first major reputation that you lost)
    [REP] -4->-2 Inc(+0%) Dec(+30%)
    How to do the maths
    = -4 x 0.7 = 2.8
    When your teammate takes -4 rep worth of fire damage (first major reputation that you lost)
    [REP] -4->0 Inc(+0%) Dec(+100%)
    How to do the maths
    = -4 x 0 = 0

    Heavy Gunner Buff
    <top>
    Miniguns or mounted machine guns you use never overheat and deal double damage. This is applied to your buff bonus in attack bonuses. You also take -15% less damage when using one. This is applied to your buff bonus in defensive bonuses.
    When you shoot at any infected with the minigun.
    [Dmg] 32->160 Att(+150% B:100% A:0) Def(+0% B:0% D:0)
    How to do the maths
    = 32 x 2.5 x 2 = 160
    When you take damage while on a minigun.
    [Dmg] 100->85 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:15% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.85 = 85

    Artisan Buff
    Multiplies by 3 the amount of FR-pills obtained after a successful craft.
    When you craft either 1,2,3,4 or 5 FR pills.
    [FR-Pills] 1->3 Inc(+200%)
    [FR-Pills] 2->6 Inc(+200%)
    [FR-Pills] 3->9 Inc(+200%)
    [FR-Pills] 4->12 Inc(+200%)
    [FR-Pills] 5->15 Inc(+200%)

    Bullet Scavenger Buff
    <top>
    Gives you +1% missing ammo per second for your primary weapon while running.
    When you regenerate missing ammo to your reserves in 1 second.
    [Reserve Ammo] 1->11 Inc(+10) Dec(-0)
    = 1065 - 1 = 1064
    = 1064 x 0.01 = 10.64
    = 1 + 10.64 = 11.64
    When you regenerate missing ammo to your reserves in 2 seconds.
    [Reserve Ammo] 11->21 Inc(+10) Dec(-0)
    = 1065 - 11 = 1054
    = 1054 x 0.01 = 10.54
    = 11 + 10.54 = 21.54
    When you regenerate missing ammo to your reserves in 3 seconds.
    [Reserve Ammo] 21->31 Inc(+10) Dec(-0)
    = 1065 - 21 = 1044
    = 1044 x 0.01 = 10.44
    = 21 + 10.44 = 31.44
    When you regenerate missing ammo to your reserves in 4 seconds.
    [Reserve Ammo] 31->41 Inc(+10) Dec(-0)
    = 1065 - 31 = 1034
    = 1034 x 0.01 = 10.34
    = 31 + 10.34 = 41.34
    When you regenerate missing ammo to your reserves in 5 seconds.
    [Reserve Ammo] 41->51 Inc(+10) Dec(-0)
    = 1065 - 41 = 1024
    = 1024 x 0.01 = 10.24
    = 41 + 10.24 = 51.24
    When you regenerate missing ammo to your reserves in 10 seconds.
    [Reserve Ammo] 11->21 Inc(+10) Dec(-0)
    = 1065 - 89 = 976
    = 976 x 0.01 = 9.76
    = 89 + 9.76 = 98.76

    Healing Shocks Buff
    <top>
    With a defib equipped (doesn't have to be held) every second you'll regain HP equal to number of other survivors within 400 units, up to 10HP. The other nearby survivors will heal for 33% of the amount you gain. This is applied to your HP as permanent health gained.
    When you heal with 1 nearby survivor for 1 second.
    [HP] 100->101 HP(+1) THP(+0) (101 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 1 = 101
    When you heal with 1 nearby survivor for 2 seconds.
    [HP] 100->102 HP(+2) THP(+0) (102 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 2 = 102
    When you heal with 1 nearby survivor for 3 seconds.
    [HP] 100->103 HP(+3) THP(+0) (103 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 3 = 103
    When you heal with 1 nearby survivor for 5 seconds.
    [HP] 100->105 HP(+5) THP(+0) (105 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 5 = 105
    When you heal with 1 nearby survivor for 10 seconds.
    [HP] 100->110 HP(+10) THP(+0) (110 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 10 = 110
    When you heal with 1 nearby survivor for 15 seconds.
    [HP] 100->115 HP(+15) THP(+0) (115 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 15 = 115
    When you heal with 2 nearby survivors for 1 second.
    [HP] 100->102 HP(+2) THP(+0) (102 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 2 = 102
    When you heal with 2 nearby survivors for 2 seconds.
    [HP] 100->104 HP(+4) THP(+0) (104 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 4 = 104
    When you heal with 2 nearby survivors for 3 seconds.
    [HP] 100->106 HP(+6) THP(+0) (106 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 6 = 106
    When you heal with 2 nearby survivors for 5 seconds.
    [HP] 100->110 HP(+10) THP(+0) (110 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 10 = 110
    When you heal with 2 nearby survivors for 10 seconds.
    [HP] 100->120 HP(+20) THP(+0) (120 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 20 = 120
    When you heal with 2 nearby survivors for 15 seconds.
    [HP] 100->130 HP(+30) THP(+0) (130 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 30 = 130
    When you heal with 3 nearby survivors for 1 second.
    [HP] 100->103 HP(+3) THP(+0) (103 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 3 = 103
    These 3 nearby survivors gain.
    [HP] 100->101 HP(+1) THP(+0) (101 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 3 / 3 = 1
    = 100 + 1 = 101
    When you heal with 3 nearby survivors for 2 seconds.
    [HP] 100->106 HP(+6) THP(+0) (106 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 6 = 106
    These 3 nearby survivors gain.
    [HP] 100->102 HP(+2) THP(+0) (102 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 3 / 3 = 1
    = 100 + 2 = 102
    When you heal with 3 nearby survivors for 3 seconds.
    [HP] 100->109 HP(+9) THP(+0) (109 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 9 = 109
    These 3 nearby survivors gain.
    [HP] 100->103 HP(+3) THP(+0) (103 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 3 / 3 = 1
    = 100 + 3 = 103

    <top>

    When you heal with 3 nearby survivors for 5 seconds.
    [HP] 100->115 HP(+15) THP(+0) (115 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 15 = 115
    These 3 nearby survivors gain.
    [HP] 100->105 HP(+5) THP(+0) (105 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 3 / 3 = 1
    = 100 + 5 = 105
    When you heal with 3 nearby survivors for 10 seconds.
    [HP] 100->130 HP(+30) THP(+0) (130 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 30 = 130
    These 3 nearby survivors gain.
    [HP] 100->110 HP(+10) THP(+0) (110 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 3 / 3 = 1
    = 100 + 10 = 110
    When you heal with 3 nearby survivors for 15 seconds.
    [HP] 100->145 HP(+45) THP(+0) (145 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 45 = 145
    These 3 nearby survivors gain.
    [HP] 100->115 HP(+15) THP(+0) (115 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 3 / 3 = 1
    = 100 + 15 = 115
    When you heal with 5 nearby survivors for 1 second.
    [HP] 100->105 HP(+5) THP(+0) (105 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 5 = 105
    These 5 nearby survivors gain.
    [HP] 100->101 HP(+1) THP(+0) (101 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 5 / 3 = 1.66
    = 100 + 1.66 = 101.66
    When you heal with 5 nearby survivors for 2 seconds.
    [HP] 100->110 HP(+10) THP(+0) (110 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 10 = 110
    These 5 nearby survivors gain.
    [HP] 100->103 HP(+3) THP(+0) (103 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 10 / 3 = 3.33
    = 100 + 3.33 = 103.33
    When you heal with 5 nearby survivors for 3 seconds.
    [HP] 100->115 HP(+15) THP(+0) (115 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 15 = 115
    These 5 nearby survivors gain.
    [HP] 100->105 HP(+5) THP(+0) (105 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 15 / 3 = 5
    = 100 + 5 = 105
    When you heal with 5 nearby survivors for 5 seconds.
    [HP] 100->125 HP(+25) THP(+0) (125 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 25 = 125
    These 5 nearby survivors gain.
    [HP] 100->108 HP(+8) THP(+0) (108 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 25 / 3 = 8.33
    = 100 + 8.33 = 108.33
    When you heal with 5 nearby survivors for 10 seconds.
    [HP] 100->150 HP(+50) THP(+0) (150 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 50 = 150
    These 5 nearby survivors gain.
    [HP] 100->116 HP(+16) THP(+0) (116 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 50 / 3 = 16.66
    = 100 + 16.66 = 116.66
    When you heal with 5 nearby survivors for 15 seconds.
    [HP] 100->175 HP(+75) THP(+0) (175 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 75 = 175
    These 5 nearby survivors gain.
    [HP] 100->125 HP(+25) THP(+0) (125 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 75 / 3 = 25
    = 100 + 25 = 125
    When you heal with 10 nearby survivors for 1 seconds
    [HP] 100->110 HP(+10) THP(+0) (110 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 10 = 110
    These 10 nearby survivors gain.
    [HP] 100->103 HP(+3) THP(+0) (103 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 10 / 3 = 3.33
    = 100 + 3.33 = 103.33
    When you heal with 10 nearby survivors for 2 seconds.
    [HP] 100->120 HP(+20) THP(+0) (120 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 20 = 120
    These 10 nearby survivors gain.
    [HP] 100->106 HP(+6) THP(+0) (106 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 20 / 3 = 6.66
    = 100 + 6.66 = 106.66
    When you heal with 10 nearby survivors for 3 seconds.
    [HP] 100->130 HP(+30) THP(+0) (130 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 30 = 130
    These 10 nearby survivors gain.
    [HP] 100->110 HP(+10) THP(+0) (110 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 30 / 3 = 10
    = 100 + 10 = 110
    When you heal with 10 nearby survivors for 5 seconds.
    [HP] 100->150 HP(+50) THP(+0) (150 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 50 = 150
    These 10 nearby survivors gain.
    [HP] 100->116 HP(+16) THP(+0) (116 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 50 / 3 = 16.66
    = 100 + 16.66 = 116.66
    When you heal with 10 nearby survivors for 10 seconds.
    [HP] 100->200 HP(+100) THP(+0) (200 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 100 = 200
    These 10 nearby survivors gain.
    [HP] 100->133 HP(+33) THP(+0) (133 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 / 3 = 33.33
    = 100 + 33.33 = 133.33
    When you heal with 10 nearby survivors for 15 seconds.
    [HP] 100->250 HP(+150) THP(+0) (250 HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 100 + 150 = 250
    These 10 nearby survivors gain.
    [HP] 100->150 HP(+50) THP(+0) (150HP) (0 THP)
    How to do the maths
    = 150 / 3 = 50
    = 100 + 50 = 150

    Protector Buff
    <top>
    Players that are 50 or more levels lower than you will gain 2% defense against all sources (except for fall damage) for each percent of their health missing (Max: 30%). Additionally reviving an incapacitated player will grant them 90% defense and CC immunity for 10 seconds. This is applied to buff bonus in defensive bonuses.
    When you give any player (>/= 50 levels lower) defense for 1% of HP missing.
    [Dmg] 100->98 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:2% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.98 = 98
    When you give any player (>/= 50 levels lower) defense for 2% of HP missing.
    [Dmg] 100->96 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:4% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.96 = 96
    When you give any player (>/= 50 levels lower) defense for 3% of HP missing.
    [Dmg] 100->94 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:6% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.94 = 94
    When you give any player (>/= 50 levels lower) defense for 5% of HP missing.
    [Dmg] 100->90 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:10% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.9 = 90
    When you give any player (>/= 50 levels lower) defense for 10% of HP missing.
    [Dmg] 100->80 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:20% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.8 = 80
    When you give any player (>/= 50 levels lower) defense for 20% of HP missing.
    [Dmg] 100->60 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:40% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.6 = 60
    When you give any player (>/= 50 levels lower) defense for 30% of HP missing.
    [Dmg] 100->40 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:60% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.4 = 40
    When you revive any player (>/= 50 levels lower) giving them defense.
    [Dmg] 100->10 Att(+0% B:0% A:0) Def(+0% B:90% D:0)
    How to do the maths
    = 100 x 0.1 = 10